Витоки холодної війни і створення військово-політичних блоків

03.01.2016

Витоки «холодної війни» і створення військово-політичних блоків

Форма проведення уроку: фронтальна, індивідуальна, парна.

Методи проведення уроку: евристичний, объяснительноиллюстративный, частичнопоисковый, технологія критичного мислення, здоров’езберігаючи технології, ІКТ.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Час проведення: 1 академічна година (45 хвилин)

Основні поняття: «холодна війна», «доктрина Трумена», «план Маршалла», Комінформ, НАТО, ОВД, РЕВ, соціалістичний табір, біполярний світ.

Матеріали та обладнання: персональний комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, навчальна дошка, робочий зошит.

Цілі уроку.

  • розкрити особливості міжнародної обстановки після закінчення другої світової війни;
  • розглянути причини зміни взаємин між союзниками по антигітлерівській коаліції і початку «холодної війни», визначити її риси;
  • познайомити учнів з дискусійними підходами в історичній науці проблематики «холодної війни»;
  • проаналізувати основні положення «доктрини Трумена»;
  • розглянути проблеми відновлення зруйнованого господарства Європи, охарактеризувати цілі «плану Маршалла» і ставлення до нього Радянського Союзу;
  • розглянути процес створення системи военнополитических спілок у світі;
  • зробити висновок про негативні наслідки та небезпеки політики «холодної війни», яка призвела до складання системи біполярного світу.

ХІД УРОКУ

– Охарактеризуйте основні военнополитические, геополітичні, дипломатичні підсумки Другої світової війни.

III. Актуалізація знань

Учитель може зазначити, що сам термін «холодна війна» зустрічається в іспанських середньовічних документах XVI ст. Під цим терміном розуміли погані взаємини держав, але без реальної, тобто «гарячої» війни. У сучасній історичній науці прийнято трактувати термін «холодна війна» як стан економічної, ідеологічної та напіввійськової конфронтації між двома системами. При цьому слід мати на увазі наявність у протиборчих сторін зброї масового ураження, застосування якої могло б знищити людську цивілізацію.

Цілепокладання:

Сьогодні на уроці в процесі роботи нам належить вказати причини розколу Європи на дві протилежні системи, простежити основні етапи загострення відносин між колишніми союзниками, розглянути процес створення системи военнополитических спілок у світі, звернувши увагу на різне розуміння Радянським Союзом і країнами Заходу принципів Статуту ООН, зробити висновок про наслідки та небезпеки політики «холодної війни», призвела до складання системи біполярного світу.

Проблемне питання:

Була, на ваш погляд, «холодна війна» неминучим наслідком підсумків Другої світової війни, чи існувала інша альтернатива розвитку міжнародних відносин у другій половині XX століття?

Мозковий штурм:

Давайте спробуємо, виходячи з наявних у вас знань, визначити причини «холодної війни».

Зразкові припущення учся записуються на дошці без обговорення.

IV. Новий матеріал

На цьому етапі уроку, працюючи в групах, ми спробуємо відповісти на вічне питання «Хто винен у розв’язанні «холодної війни?», використовуючи тексти документів в роздатковому матеріалі і на екрані.

При розгляді початкового періоду «холодної війни», найбільш дискусійною стає проблема винуватців її виникнення. З урахуванням величезних ресурсів, витрачених на гонку озброєнь, незліченних жертв локальних конфліктів, розв’язаних наддержавами або взяли особливо великі масштаби через їх участі, вона неодноразово обігравалася пропагандою і в СРСР, і в США.

Робота учся в групах з текстами документів. Читаючи висловлювання сучасників і істориків, хлопці формулюють свою думку Додаток 1 ).

Приблизні підсумки роботи:

1. У своїй промові в березні 1946 р. У. Черчілль закликав протиставити силі СРСР силу англосаксонського світу.

2. Ядерний шантаж СРСР: 196 бомб для знищення 20 радянських міст.

3. «Доктрина Трумена» – «порятунок» Європи від радянської експансії: економічна допомога Європі; розміщення військових баз поблизу радянських кордонів; використання військових сил проти СРСР; підтримання внутрішньої опозиції в країнах Східної Європи.

4. План Дж. Маршалла: посилення проникнення США в Європу за рахунок надання економічної допомоги європейським країнам, що постраждали в роки Другої світової війни (17 млрд. доларів)

1. Прагнення змінити режим чорноморських проток.

2. Повернення Карського і Ардаганского округів.

3. Зацікавленість у зміні режиму управління Сирією, Ліваном.

4. В 1949 р. СРСР провів перше випробування ядерної зброї. Радянські вчені першими розробили нове покоління зброї – термоядерну.

5. 1947 рік. Створення Інформаційного бюро комуністичних партій (Комінформ) – організації, яка мала політичні та ідеологічні цілі протистояння Заходу.

6. Доктрина А. Жданова: світ поділений на два табори – «імперіалістичний» (на чолі з США) і «демократичний» (на чолі з СРСР)

Основними ознаками «холодної війни» були: існування двох протиборчих «центрів сили», мають різні підходи до принципів організації міжнародного життя, світогосподарських зв’язків; розкол світу на дві системи военнополитических союзів, кожен з яких прагнув до експансії з використанням як мирних, так і військових засобів політики.

Підбиття підсумків мозкового штурму.

Прагнення обох наддержав до встановлення світопорядку, виходячи з власних, вступають у протиріччя бажань і амбіцій, стало основою повоєнного протистояння. Переломним моментом у міжнародних відносинах історики вважають 1948 р. коли Радянський Союз відмовився від участі в плані Маршалла та заборонив участь у ньому східноєвропейським країнам, а також події в Чехословаччині і т. д. Хронологічне завершення «холодної війни» охоплює період середини 1980х – початку 1990х рр. (з моменту приходу до влади в СРСР нових керівників на чолі з М. С. Горбачовим до розпаду СРСР у 1991 р.).

З цими подіями ми і познайомимося детальніше на наступному етапі уроку.

Характеристика вчителем Доктрини Трумена (12 березня 1947 р.)

– Допомогу «вільним народам, що чинять опір спробам закабалення з боку збройної меншості і зовнішньому тиску».

– Зміст початківця суперництво СРСР і США конфлікт демократії і тоталітаризму

Основні принципи політики стримування

1. Суворе і послідовне реагування уряду США на кожну спробу СРСР розширити сферу свого впливу.

2. Створення здорового, спокійного, впевненого в собі суспільства в країнах Заходу для протистояння проникнення комунізму.

Розповідь вчителя про моделях допомоги країнам Європи

Мета плану Маршалла: зміцнення європейських демократій шляхом надання термінової фінансової та економічної допомоги.

Джерело: Витоки «холодної війни» і створення військово-політичних блоків

Також ви можете прочитати